srijeda, 10. veljače 2010.

VJETROSOLARNA TURBINA









prikazuje uređaj za proizvodnju električne energije pogonjen vjetrom i s učešćem sunčeve topline.

Izvaci opisa iz prijave za intelektualno vlasništvo:

Osnova inovacije je… izvedba uređaja u koji je bez ikakvoga dodatnoga podešavanja… kroz - za to predviđene samopodesive zasune istoga trenutka moguće u potpunosti prihvatiti svaku snagu vjetra bez obzira s koje strane k uređaju dolazi...te mogućnost odabira ulaska (površinski mjereno ) željene količine vjetra u odnosu na promjer rotora odnosno primarne površine na njegovim lopaticama a također kroz mehanički samopodesive zasune i ispuštanje viška… pri orkanskim udarima a da se uređaj ne mora zaustavljati. Naprotiv - tada najučinkovitije radi.
Vjetar u uređaj ulazi vodoravno a zatim biva prisiljen strujati uspravno,... na tomu putu kroz suženi oblik prolaznoga prostora u unutrašnjosti uređaja postiže dodatno ubrzanje, a pod neprekidnim utjecajem novo dolazećeg vjetra i povišeni tlak - te tako pripravljen pristiže na lopatice rotora, dok vanjski vjetar pri strujanju iznad uređaja… odnosno njegova povišenoga plašta - u kojemu je rotor smješten ( osobina dimnjaka ) stvara potlak i također potpomaže rotoru… smještenom vodoravno...a taj ga položaj pri vrtnji oslobađa sile teže...što otvara mogućnost njegove izrade iz težih materijala da bi ujedno služio i kao zamašnjak. Po višekutnom i stepenasto izvedenom vanjskomu plaštu oblika odrezanog stošca predviđene su površine u koje će se ugrađivati solarne ploče a one će učinkom sunčeve topline u unutrašnjosti uređaja grijati zrak te pospješiti njegovo strujanje i s tim dodatno utjecati na sveukupni učinak.
Uređaj većinski odgovara izradi u metalnoj konstrukciji, prikladan je za izvedbu u manjim sklopovima što pogoduje lakšemu transportu, s tim pristup i postavljanje na teže pristupačnim lokacijama - vrhovima brda, visokim zgradama , kupolama,.. uzvisinama na otocima, iznad postojećih i budućih tunela pri čemu bi pored vjetra iznad bili pogonjeni i stalnim protokom zraka što bi ujedno u tunelima služilo kao prirodna ventilacija, na gornjim konstrukcijama već postojećih a i budućih mostova, i sve to može poslužiti već - kao gotov podest za uređaj koji će proizvoditi struju i za vlastite potrebe objekta na kojemu je postavljen. Potpuno je prikladan za očuvanje okoliša, može se izgledom oblikom ( i bojanjem )vizuelno prillagoditi, u potpunosti zaštititi ptice i šišmiše i izoliranjem smanjiti eventualnu suvišnu buku.

Za uvid u funkcionalnost načinjen je model s dvanaest kutnom osnovom 600 mm x 600 mm i visine 750 mm koji se može demonstrirati uz pomoć uredskoga ventilatora. Vidi sliku i skice.
Mail: fcrnogorac@gmail.com Mob. 091 785 2075

Nema komentara:

Objavi komentar